X
 29.01.2018 Култура

Фотографии што ги прикажуваат чудата на археологијата

чуда
Фото: Richard Hewitt Stewart, National Geographic

„Не е што ќе пронајдете, туку што ќе откриете“, вели Дејвид Херст Томас, куратор во Американскиот музеј за природна историја во Њујорк.

Она што тој сака да го каже е дека пронаоѓањето на артефактот или остатоците од некоја зграда во текот на археолошкото ископување е само половина завршена работа. Приказната што произлегува од овие остатоци од цивилизацијата е она што е важно. Во духот на авантурата, „Нешнл џиографик“ состави фотографии од најважните откритија што го откриваат фасцинантното минато на човештвото.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура