X
 03.12.2023 Живот

Како гласела шегата за Тито поради која 22-годишна новинарка завршила на Голи Оток

„И старата вели: Драгане молчи, сечи си го јазикот, може да те чујат“, е преводот на стихот со кој бендот „Забрањено пушење“ ја опишува атмосферата во Југославија и тоа дека во Југославија не смеело да се зборува лошо за Тито. 

Дека не смеело да се зборува лошо за Тито во Југославија ниту во сопствениот дом, покажува и приказната за Жена Лебл, 22-годишна новинарка која завршила на Голи Оток откако раскажала шега за Јосип Броз Титo.

Во тоа време Тито се славел како божество и му се пееле песни.

За новинарката Жена Лебл, белграѓанка со еврејско потекло, која ги преживеала и нацистичкиот концентрационен логор и Голи Оток, ретко се пишувало во мејнстрим-медиумите. Еден од ретките написи за неа бил објавен во 2013 година од српскиот весник „Политика“, каде што работела до моментот кога била уапсена поради шега кажана на сметка на Јосип Броз Тито. Таа ја раскажала шегата едно утро во редакција.

Колега ѝ кажал шега за тоа како Југославија победила на меѓународниот натпревар за цвеќе затоа што одгледувала бела виолетова љубичица тешка 100 килограми, алудирајќи на песната: „Друже Тито, љубичица бела, тебе те сака младината цела“. Откако го раскажала ова во редакцијата, двајца удбаши дошле по неа бидејќи зборувала против Тито и не го пријавила народниот непријател од кого ја слушнала спорната шега.

Таа била однесена во затворот на УДБ Главњача, па во логорот Рамски рит, па во Забел, Гргур и Голи Оток. Во пет затвори, каде што била од април 1949 година до октомври 1951 година, од неа се побарало да се премисли и да ја признае својата вина. Потоа била исклучена од Здружението на новинари - пишува во текстот објавен во „Политика“ во јули 2013 година.

По распадот на Југославија, Лебл ја објавила книгата „Љубичица бела“, која стана бестселер во Израел. Во книгата таа ги опишува искуствата во затворите, а најшокантно било искуството на Голи Оток. Дотогаш многумина не ни знаеле дека на Голи Оток имало жени.

- Само жедните знаат да ја ценат водата. Бевме опкружени со море, а бевме жедни до лудило. Научивме колку е комплицирано да се откорне карпа од нејзината природна средина. Ги „корневме“ темелите на карпите што беа таму со векови, ја менувавме природата - пишува таа во книгата.

- Девојките беа претворени во старици, им испаднаа забите, им се слоши кога стигна веста дека нивните деца, мајки и сопрузи ги напуштиле затоа што станале непријатели на народот - пишува таа.

Извор: Index.hr
Фото: Wikipedia
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот