X
 11.10.2018 Образование

Смеат ли да се казнуваат децата во градинка - до каде е црвената линија?

Мајката Марија Георгиева-Павловски обвини дека нејзината тригодишна ќерка се плаши да оди во градинката „Буба мара“ во скопската населба Ново Лисиче бидејќи негувателките ги затворале децата во шкаф, ги заплашувале, но и физички ги казнувале. Ова не е единствен случај на сомнеж за несоодветно или опасно однесување на вработени кон децата во градинка. Последните месеци имаше неколку.

Додека се чека истрагата за тоа што всушност се случило во „Буба мара“, тимот на Деца.мк разговараше со експерти за тоа дали и како смеат да се казнуваат децата во градинка, но и како несоодветното однесување влијае врз децата?

Прочитајте ја информацијата во целост на ОВОЈ ЛИНК
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование