X
 12.06.2022 Наша тема

За пет години ќе остане само еден деминер, за успехот на Петар Бошалески, Швајцарците учат македонски од почит кон нас... Што пишувавме неделава

За пет години ќе остане само еден деминер, работиме непрописно, а од терен не се враќаме без 10 гранати, вели пиротехничарот Ефтим Митров

Планината Галичица е најминирано место, но и најопасно за отстранување на гранатите. Тие се таму 110 години, а ние како дирекција постоиме 16 години, теренот е лош и за да стигнеме дотаму, има 3,5 часа во еден правец, вели Митров.

Училиштата ќе им помагаат на учениците при онлајн уписите во средно, апелираат документите да се скенираат навреме

Како и секој новитет, онлајн пријавувањето поттикна многу прашања, дилеми кај учениците и нивните родители. Родителите се скептици дека сѐ ќе се одвива во најдобар ред.

„Швајцарците учат македонски од почит кон нас“, вели Ана Тимовска-Митрева, наставничка помакедонски јазик во Швајцарија

Во последните неколку години сѐ повеќе македонски семејства ја бараат својата егзистенција во една од најразвиените земји во Европа, Швајцарија, каде што има голем одѕив на ученици за присуство на часови по македонски јазик. За нив, менувањето и прифаќањето на новата средина е тежок процес затоа што чувствуваат носталгија и тага по својата земја, а им недостигаат нивните другари и соученици.

Кошаркарот Петар Бошалески - најдобар стрелец во младинската лига: „Најголем идол ми е татко ми“

Како најдобар стрелец на неговиот тим, охриѓанецот Петар Бошалески и неговите соиграчи од младинскиот кошаркарски тим на Работнички за играчи до 18 години останаа непоразени сезонава, освојувајќи ја националната титула со триумф во финалето над вечниот ривал МЗТ Скопје. Петар не само што беше најдобар стрелец во првенството, туку и во текот на фајнл-фор турнирот и во самото финале.

Низ светот може да се купи во аптека, во Македонија лекот кој спречува смрт од предозираност само во брза помош и во центар за зависници

Во земјава постојат програми за третман на опијатна зависност во повеќе градови каде што се лекуваат лица со примарна зависност од опијати. Меѓу нив има лица што употребуваат и други дроги, а лекувањето главно се прави со двата лека „бупренорфин“ и „метадон“, открива проф. д-р Лилјана Игњатова од Катедрата по психијатрија при Медицинскиот факултет - Скопје.


„Не знам како, ама едноставно знам“- кратко објаснување што е интуиција

Сите ние барем еднаш во животот сме кажале „имам некое чудно чувство“, што дополнително е проследено со збир на повеќе мисли кои предизвикуваат сложени емоции. Но, не секој од нас обратил повеќе внимание на тоа чувство. Што, всушност, е интуицијата?Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наша тема