X
 07.08.2022 Наша тема

За пребрзото возење, гитаристот Никола Гугоски, студентски мемоари со Магбуле Полоска и Кирил Лазар Демерџиев... Што пишувавме неделава

Самоукиот гитарист Никола Гугоски има милионски прегледи на неговите јутјуб-видеа

Откако неговата лекција за тоа како се свири солото на песната „Hotel Californiа“ достигна над 3 милиони прегледи на „Јутјуб“ и неговиот канал почна да расте, охридскиот самоук гитарист Никола Гугоски сега исклучиво се занимава со постирање видеа на оваа најпопуларна платформа.

Седум матуранти растурија во математика на државната матура

Оваа година седум ученици од нашата земја се истакнаа на државната матура по предметот математика со нивните одлични оценки и перцентилен ранг од 99, 97, покажуваат статистиките на Државниот испитен центар.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Магбуле Полоска (95) завршила Филолошки факултет во 1976 – Нонстоп учевме, не разликувавме ден и ноќ

„Ги прашувам младите зошто не учат, а тие велат дека не можеле да си најдат работа со факултетот. Ах бре деца, не е така, знаењето е најсилното оружје во животот“. Оваа порака на 95-годишната Магбуле Полоска, наставничка по албански и македонски јазик, одекнува гласно и по 35 години од нејзиното пензионирање.

„Научникот го проучува светот каков што е, а инженерите создаваат свет кој никогаш не бил“, вели Ана Тодорова, добитничка на „Инженерски прстен“

- Несомнено честа и гордоста се навистина големи. И додека ова признание го крунисува досегашниот вложен труд во студирањето, истовремено е и поттик за уште покрупни чекори, но и уште поголема обврска за да се оправда укажаната почест - рече Ана по добивањето на признанието.

Во Македонија се вози пребрзо и покрај радарските контроли на секој агол – возат и со 70 км/ч над дозволеното, а најголема регистрирана брзина е 320 км/ч

„Казнети 900 возачи за еден викенд“, „Санкционирани 250 возачи во еден ден“, „Над дозволеното возеле 400 возачи“. Ова се дел од насловите што секојдневно осамнуваат во медиумите откако Министерството за внатрешни работи ќе ги објави билтените за денот или викендот што изминал.

СТУДЕНТСКИ МЕМОАРИ: Кирил Лазар Демерџиев (90) завршил Медицински факултет во 1959 година со просек 9,04 - Положив испит за 30 секунди

Кирил Лазар Демерџиев е меѓу првите дипломирани граѓани на Македонија. Завршил гинекологија на Медицинскиот факултет. Има 90 години и добро се сеќава на студентските денови.

Справување со отпадот и воведување биокомпостирање – студентски проекти што добија грант од Општина Гази Баба

Годинава Општина Гази Баба по шести пат го организира проектниот натпревар „Предизвик за студенти иноватори“ наменет за сите што студираат на факултети и високообразовни институции на територијата на општината, а поседуваат креативност, желба и порив да истражуваат.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наша тема