X
 15.03.2021 Култура

Бијонсе и Тејлор Свифт испишаа историја на синоќешното доделување на наградите „Греми“

Бијонсе освои четири награди „Греми“ и стана еден од изведувачите со најмногу освоени „Греми“.

Двете најголеми награди на вечерта беа доделени за „Everything I Wanted“ на Били Ајлиш, која ја освои наградата „Музичка изведба на годината“, а албумот на Тејлор Свифт направен за време на карантинот 2020 година ја освои наградата „Албум на годината“ и со тоа таа стана пејачка што ја освои третата награда „Греми“ во оваа категорија, станувајќи четвртиот изведувач што успеал да го направи тоа.

Откако ја доби најпрестижната награда, Били Ајлиш изјави дека наградата требаше да оди за Меган ди Сталион за песната „Savage“.

- Ова е навистина непријатно за мене. Меган, девојко, ти ја заслужуваш оваа награда - рече Били Ајлиш.

Меган ди Сталион, едно од најзначајните нови имиња во музичката индустрија во 2020 година, сепак однесе три награди: „Најдобар нов изведувач“, „Најдобра рап-песна“ и „Најдобра рап-изведба“. Нејзиниот ремикс „Savаge“, во кој се појавува и Бијонсе, ѝ помогна на Бијонсе да го надмине претходниот рекорд на „Греми“ за женски уметник поставен од пејачката Алисон Краус, со што Бијонсе сега има 28 награди „Греми“.  Само диригентот Георг Солти има освоено повеќе.

- Сакав да ги воздигнам, охрабрам и прославам сите прекрасни црни кралици и кралеви што продолжуваат да ме инспирираат и да го инспирираат целиот свет - изјави Бијонсе откако ја прифати наградата „Греми“ во категоријата „Најдобра аренби-изведба“ за нејзиниот сингл „Black Parade“.Песната „I Can't Breathe“ на Х.Е.Р., напишана како одговор на протестите „Црните животи се важни“, кои минатото лето избувнаа во САД по убиството на Џорџ Флојд од страна на полицаец, ја освои наградата „Домашна песна на годината“.

- Ја знаете борбата што ја имавме во 2020 година? Продолжете со тоа - изјави Х.Е.Р. пред да ја напушти сцената.

Во категоријата „Најдобра поп соло-изведба“ победи песната „Watermelon Sugar“ на Хари Стајлс, додека Дуа Липа, која беше фаворит за трите најголеми награди, не освои ни една, иако успеа дома да однесе „Греми“ за „Најдобар поп вокален албум“.

Музичка изведба на годината

„Black Parade“, Beyoncé
„Colors"“, Black Pumas
„ROCKSTAR“, DaBaby feat. Roddy Ricch
„Say So“, Doja Cat
„Everything I Wanted“, Billie Eilish
„Don't Start Now“, Dua Lipa
„Circles“, Post Malone
„Savage“, Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

Албум на годината

„Chilombo“, Jhené Aiko
„Black Pumas (Deluxe Edition)“, Black Pumas
„Everyday Life“, by Coldplay
„Djesse Vol. 3“, Jacob Collier
„Women In Music Pt. III“, HAIM
„Future Nostalgia“, Dua Lipa
„Hollywood's Bleeding“, Post Malone
„Folklore“, Taylor Swift

Песна на годината

„Black Parade“, (Beyoncé)
„The Box“, (Taylor Swift)
„Circles“, (Post Malone)
„Don't Start Now“ (Dua Lipa)
„Еverything I Wanted“,(Billie Eilish)
„I Can't Breathe“(H.E.R.)
„If The World Was Ending“ (JP Saxe feat. Julia Michaels)

Најдобар нов изведувач

Ingrid Andress
Phoebe Bridgers
Chika
Noah Cyrus
D Smoke
Doja Cat
Kaytranada
Megan Thee Stallion

Најдобра поп соло изведба


„Јummy“, Justin Bieber
„Say So“, Doja Cat
„Everything I Wanted“, Billie Eilish
„Don't Start Now“,  by Dua Lipa
„Watermelon Sugar“, Harry Styles
„Cardigan“, Taylor Swift

Најдобра поп дуо/групна изведба


„Un Dia (One Day)“, Ј Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
„Intentions“, Justin Bieber feat. Quavo„
Dynamite“, BTS
Rain On Me“, Lady Gaga with Ariana Grande
„Exile“, Taylor Swift feat. Bon Iver

Останатите победници можете да ги погледнете ТУКА.

Извор: Npr.org
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура