X
 15.03.2016 Култура

Најдобрите филмови на "Марвел" рангирани


Уште од моментот кога излезе „Iron man“ во 2008 година, кината се преплавени со филмови од универзумот на „Марвел“. Во изминатите 8 години, „Марвел студиос“ има произведено над 20 филмови во соработка со други студиски куќи.

„Deadpool“, кој излезе на 12 февруари, руши рекорди од премиерата. Во целиот свет, филмот заработил над 679 милиони долари досега.

Додека ги чека филмовите како „Captain America: Civil war“ и „X-Men: Apocalypse“, „Business insider“ ги рангираше најдобрите филмови на „Марвел“ од почетокот на работата на студиото до денес. Ранг-листата пронајдете ја во галеријата.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура