X
 08.07.2016 Уметност

Победничката фотографија од натпреварот на "National Geographic"

Фотографијата од монголски коњаници на Ентони Лау од Хонг Конг му  ја донесе престижната титула „Фотограф на годината“ од списанието „National Geographic“.

 

фотограф


Ло и неговите сопатници се враќале во хотелот на појадок кога поминале покрај група на јавачи кои ги покажувале нивните вештини.

„Снегот стануваше се' потежок, ветрот посилен и светлината беше слаба. Знаев дека имам неколку моменти да го извлечам најдоброто од средбата. И со малку среќа успеав да го овековечам моментот на излегувањето на еден јавач од маглата“, објаснува Лау. На температура од -20 степени со постојан ветер, беше тешко воопшто да се направи фотографијата. Но, успеал.

На традиционалниот натпревар на реномираниот магазин пристигнале 10.000 фотографии од целиот свет - финалистите на овогодинешниот натпревар ги покажаа најдалечните дестинации и дестинациите од целиот свет. Тие поминале месеци патувајќи по светот за да ги доловат екстремните разлики во културата и животната средина и да го обезбедат своето место во финалето.

Меѓу најдобрите фотографии имаше и едноставна фотографија од две лисици кои се ловат една со друга во снежен пејзаж во раните утрински часови, како и акција на еден алигатор кој уловил риба, а таа риба уловила друга риба.

Натпреварот не се фокусирал само на фотографии од дивината. Имаше и неверојатни фотографии со поглед на њујоршкиот Централ Парк, како и фотографија од индиско семејство кое спие на крововите во Варанаси.

Бидејќи станува збор за престижен фотографски натпревар на глобално ниво, да се биде меѓу најдобрите веќе е доволно голема награда. Победникот пак доби 7 дневно фотосаари за двајца меѓу поларните мечки.

 

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност