X
 18.06.2018 Култура

Доживејте ја мистичната музика на Хилдегард вон Бинген - Првиот познат композитор во историјата

Германската визионерка, мистична поетеса, композиторка и исцелителка Хилдегард вон Бинген стана симбол за различните групи, вклучувајќи ги феминистките и теолозите, музиколозите и лекарите од новата медицина. Нејзините песни содржат техно-ритми, нејзините списи за исхрана родиле голем број книги за готвење (иако никогаш зад себе не оставила рецепт).

Таа остави огромно тело на работа што ја направи неверојатно популарна калуѓерка од 12 век, со живо присуство на „Фејсбук“ и сопствен твитер-профил. Нејзината слава почива не само на убавината на нејзината работа, туку и на нејзината извонредна животна приказна и фактот дека е првиот композитор на чија работа може да се стави име.



Била родена во 1098 година во Бермерсхајм, како десеттото дете од едно благородничко семејство. Бидејќи тогаш било обичај десеттото дете да се даде на црквата, Хилдегард била испратена во манастирот „Свети Дисибоденберг“ за да стане бенедиктинска калуѓерка под покровителство на Јута, високо почитуван придружник. По смртта на Јута, кога Хилдегард имала 38 години, била избрана за главна сестра на манастирот.

Во животот Хилдегард доживувала визии, почнувајќи од 3-годишна возраст. На 42-годишна возраст имала моќно искуство што радикално го променило нејзиниот живот.



- И се случи... кога имав 42 години и 7 месеци, се отвори небесата, а исклучителна брилијантност почна да тече низ мојот мозок. Така ми го разгоре срцето, не да гори, туку да ми го затопли. И одеднаш го сфатив значењето на објаснувањето на книгите - пишува таа.

Се плашела да ги запише своите визии поради сомнежите и ниското мислење за себе, но сепак била охрабрена од лидерите во црквата да почне да пишува и да циркулира нејзиното богословско дело.

Така, таа создала повеќе од 70 музички дела, медицински текстови исполнети со 2.000 лекови и многу други трудови.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура