X
 19.09.2019 Култура

Публиката гласаше за најдобрите македонски филмови на „Браќа Манаки“

Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ ги соопшти добитниците на наградите во рамките на програмата „Мак поинт“, посветена на македонскиот филм, а се доделуваат првпат годинава. Според селекторката на „Мак поинт“, Ана Василевска, најголем број гласови од публиката добил филмот „Скопје 2020“ на Радован Петровиќ.

- Второто место го освои филмот „Другарот“ на Димитар Оровчанец, а третото место го делат „Писмото ми го донесе шампионот“, документарен филм на авторите Александар Манасиев и Мирко Трајановски, и „Јас не сум Игор“ на Сергеј Георгиев. Филмот „Скопје 2020“ освен што е добро сработен со автентичен авторски печат, е и многу важен во моментов бидејќи во него има ангажираност и гласно зборува за загадувањето - проблемот со кој се соочува не само нашата држава, туку и светот. Треба да се подигне свеста и индивидуално и колективно, зборува за тоа колку сите ние забораваме на елементарните човекови потреби. Морам да потенцирам дека на оваа тема говори и филмот „Пепел“ на Ѓорѓи Лазов, но на сосема поинаков начин и со друга естетика - истакна Василевска.

За филмот „Другарот“ говореше продуцентот Самир Љума. Тој изрази задоволство што филмот е дел од програмата „Мак поинт“ бидејќи ова е дебитантски филм на Оровчанец, Петар Арсовски има улога за паметење, а Владимир Самоиловски зад камерата завршил одлична работа.

Александар Манасиев и Мирко Трајановски се режисери и сценаристи на филмот „Писмото ми го донесе шампионот“. Манасиев вели дека годинава има многу поквалитетна програма во „Мак поинт“, но тоа е поттик за професионалците да целат малку повисоко. Трајановски, пак, вели дека првичната идеја била да се раскаже приказната за поштарот од Велес кој е државен рекордер на Македонија во трчање ултрамаратон, но и изумирањето на испраќањето писма по пошта како комуникација.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура