X
 24.12.2018 Технологија

Иноваторки од Нови Сад создадоа апликација за превод на говор во знаковен јазик

Иноваторки од Факултетот за технолошки науки во Нови Сад, Србија, ја претставија својата апликација „Сајн-Војс“, која усниот говор го преведува во знаковен јазик.

Новитетот е претставен на меѓународен натпревар во Париз, на кој девојките со својата иновација освоија трето место.

Оваа апликација за паметните телефони на лицата со оштетен слух ќе им помогне во комуникацијата со други луѓе, но и за следење радиосодржини, филмови без превод и ТВ-емисии.


Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија