25.05.2021 Наша тема

Студентска колумна: Со онлајн-дипломи до еднакво образование за сите

Пишува: Стефан Митиќ, студент на Њујоршкиот универзитет во Абу Даби

Пред повеќе од една година милиони студенти низ светот беа принудени да се приспособат на новиот онлајн-начин на учење преку ноќ. Со затворање на училишта во околу 165 земји, образованието на речиси 87 проценти од студентската популација на Земјата беше нарушено поради пандемијата на ковид-19. Бидејќи универзитетските кампуси беа напуштени и илјадници меѓународни студенти побрзаа да се вратат во своите матични земји, многу луѓе почнаа да ги препознаваат практичноста и потребата од далечинско учење.

Со години гласовите на активистите кои повикуваа на алтернативни образовни системи беа замолчувани од институциите што профитираат од уплати поврзани со настава во живо. За време на пандемијата излегоа карактерните особини на аргументите против онлајн-образованието: материјалистички, капиталистички и лицемерни.

Дебатата за онлајн-образование не започна со текот на пандемијата. Всушност, во текот на изминатата деценија образовните системи полека ги интегрираа технолошките решенија за да обезбедат далечинско учење. Само во 2019 година глобалните инвестиции во образовната технологија - сектор што се однесува на инфузија на технологија и образование - достигнаа 18,66 милијарди долари, со 312,2 милиони долари инвестирани во 13 наследни компании за дигитално учење и 3,67 милијарди долари инвестирани во околу 120 компании за учење базирани на ВИ (вештачка интелигенција). Со подемот на гигантите за онлајн-образование, како Удеми, Удасити и Курсера, луѓето започнаа да ја сфаќаат потребата од алтернативни образовни можности.

Додека некои студенти се залагаа за онлајн-образование затоа што можат да спијат на предавањата или да ги гледаат со двојно поголема брзина, други изразија благодарност за тоа како онлајн-образованието помогна во деконструкција на бариерите. Посетувањето настава во високообразовна институција е огромен финансиски товар за милиони студенти низ светот. Од цената на еден семестар и книгите до трошоците за живот и превоз, илјадници студенти дипломираат на универзитети низ светот со долгови. Со векови студентите што сакаа да продолжат со високото образование беа принудени, или заради престиж на дипломи или барања на пазарот на трудот, да стекнуваат дипломи од институции што предаваат во живо.
Пред пандемијата многу институции не даваа можности за дипломирање преку интернет, бидејќи тие тврдеа дека суштината на образованието ќе биде изгубена. Сепак, луѓето сега дипломираат онлајн, откако поминуваат курсеви преку интернет од истите програми што ги има на факултети кои предаваат во живо, докажувајќи дека успеале самостојно да ги совладаат основните материјали за учење на курсевите.

Над 5,3 милиони студенти студирале во странство во 2017 година. Бројот, секако, е зголемен во текот на изминатите неколку години. А, сепак, милиони надарени студенти секоја година се борат да најдат прифатливи можности во странство, да добијат студентски визи или да ги напуштат своите домови и семејства. Многу од овие талентирани студенти завршуваат на помалку признати институции во нивните матични земји или целосно го напуштаат високото образование, што значително го намалува нивниот пристап до престижни работни места. Со едукација преку интернет, пречките за пристапност значително се намалуваат, дозволувајќи им на повеќе студенти да ги добијат можностите што вообичаено ќе им бидат скратени.

Алтернативните модели на образование не само што ќе ги нарушат дискриминаторските типови на педагогија што институциите ги следат со векови, туку исто така ќе овозможат пофлексибилни начини на учење. Приспособувањето на моделите за учење преку интернет, на пример, им дава на младите мајки шанса да го завршат своето образование без да ги оставаат своите деца зад себе. Тие им овозможуваат на момчињата кои се принудени да работат веднаш по училиште да ги исполнуваат своите страсти додека ги издржуваат своите семејства. Тие ги оспособуваат лицата со посебни потреби да учат без да се грижат за специјални сместувачки капацитети. Постојат низа повеќе примери за тоа како овие онлајн-модели ги уриваат бариерите што инаку забрануваат вакво образование.

Ова не значи дека онлајн-едукацијата не доаѓа со свои предизвици. И покрај тоа што обезбедува подостапно образование, целиот процес може да биде напорен на подолг рок, и секако нема да одговара секому. Поради целосното потпирање на овој тип образование врз технологијата, многу студенти и наставници имаат тешкотии со нивоата на концентрација и продуктивност. Фактот дека студентите треба да поминат многу часови седејќи со компјутер, исто така, може да го намали нивниот ангажман, да ги ограничи нивните социјални интеракции и да го попречи нивниот практичен развој по разни предмети. Покрај тоа, многу студенти можеби немаат соодветен пристап до технологија или здрави средини за учење. Ова е причината зошто е важно да се разгледа образованието преку интернет како алтернатива - не мора да е целосна замена.
Несомнено е дека секој начин на едукативна настава има свои можности и предизвици. Но, време е едукаторите, креаторите на политики и големите корпорации да сфатат дека алтернативните образовни можности - како онлајн-дипломи или курсеви преку интернет, можат соодветно да ги подготват студентите за пазарот на трудот. Пандемијата постојано докажуваше дека со вистинските технологии и системи сè може да се приспособи за да биде поинклузивно и правично.

Време е образовните системи да направат простор за нови начини на размислување и учење, без да се обидат да ја експлоатираат желбата на учениците и на студентите да учат.

Наша тема