X
 07.03.2019 Култура

„Нетфликс“ ќе снима серија според „Сто години самотија“ на Маркез

Американската ТВ-платформа и продукциска куќа „Нетфликс“ соопшти дека ќе сними телевизиска серија според познатиот роман на Габриел Гарсија Маркез – „Сто години самотија“, откако ги доби авторските права од семејството на колумбискиот книжевник.

„Нетфликс“ ги доби правата за ремек-делото на Маркез. Првпат неговото семејство ги отстапува правата за екранизација на некое негово дело.

Епската приказна „Сто години самотија“ од 1967 година е продадена во над 50 милиони примероци и преведена на повеќе од 40 јазици. Маркез, добитникот на Нобеловата награда за книжевност од 1982, почина во 2014 година во Мексико. Се смета за еден од најголемите писатели од шпанското говорно подрачје.

Засега не се знае кога ќе почне снимањето на серијата.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура