X
 08.09.2022 Наука

НАСА ќе се обиде да го промени правецот на астероидот Диморфос

Астероидот Диморфос ќе има посетител од Земјата - вселенско летало од 300 милиони американски долари кое НАСА ќе го урне на неговата површината за неколку недели.

DART, кратенка за тест за пренасочување на двоен астероид – е вселенско летало кое има една цел: да биде уништен во име на науката.

И додека проектот „Артемида“ е на насловните страници, DART го претставува првиот тест на техника која може да помогне да се заштитат Земјаните од хипотетички удари од астероиди.

Одредување на орбитата на астероиди-близнаци


Наместо сам да се превртува низ вселената, Диморфос е всушност бебе кое орбитира околу родител широк 780 метри наречен Дидимос.

Сега, НАСА ги потврди пресметките на орбитата на Диморфос, обезбедувајќи го патот на DART до судир подоцна овој месец.

Орбитата на Диморфос беше одредена пред повеќе од една година, но повторното пресметување на оваа патека му дава доверба на тимот на DART дека нема други променливи кои ќе влијаат врз нејзиниот тек, како што е „зрачењето“ од површината на Дидимос што може да ја турне месечината подалеку.

Пресметувањето на потенцијалните промени во орбитата на Диморфос е важно.

Тоа осигурува дека кога DART ќе стигне до површината на астероидот, НАСА може да биде сигурна дека секоја промена во траекторијата е предизвикана од леталото.

Набљудувањата на орбитата ќе продолжат по ударот


 НАСА ги користеше моќните телескопи „Лоуел Дискавери“ (Аризона, САД) и „Магелан“ (Атакама, Чиле) за да ги направи конечните пресметки.

- Ние навистина имаме огромна доверба дека системот на астероиди е добро сфатен и дека сме подготвени да разбереме што се случува по ударот - вели Ник Московиц, астроном во опсерваторијата Лоуел.

На 26 септември астероидите ќе дојдат во нивниот астрономски најблизок домет до Земјата - околу 10,8 милиони километри. Потоа, DART ќе воспостави контакт.

Астрономите на НАСА потоа повторно ќе ги започнат своите набљудувања на орбитата на Диморфос.

Извор: Cosmomagazine.com
Фото: NASA / Johns Hopkins / APL / Steve Gribben
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука