X
 17.08.2016 Култура

Проверете дали можете да го положите тестот за државјанство на Трамп

Републиканскиот кандидат за претседател на Америка, Доналд Трамп, за време на еден неодамна одржан говор во Охајо, повика на екстремно вето кога станува збор за прифаќање на имигрантите во Америка.

 

трамп


Милијардерот повика на „идеолошки тест“ за новите емигранти, во борбата против исламскиот екстремизам.

Критичарите истакнуваат дека тестирањето за западните либерални вредности како што се верска толеранција и ставови кон истополовите врски/бракови веројатно е неетичко и логистички тешко.

Според неговата противничка, демократскиот кандидат Хилари Клинтон, идејата на Трамп е „циничен трик“.

Имајќи го сето ова во предвид, дали вие би успеале да станете државјанин на оваа земја, според Доналд Трамп?

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура