X
 10.03.2017 Уметност

Аутизмот преточен во уметност

„Тага, лутина, прифаќање, уметност: тоа е моето патување како родител на аутистично дете, а тоа продолжува да биде исполнето со подеми и падови.

autizam

Го сакам мојот син безусловно како и неговиот убав, смешен, предизвикувачки и шармантен карактер. Бескрајно сум загрижена за неговата иднина иако постојат денови кога ни е тешко да се сакаме еден со друг (иако љубовта никогаш не исчезнува).

За мене, најголемиот дар од неговиот аутизам не е неговата чудна математичка мудрост; туку неговиот уникатен и поетски начин на кој го гледа светот. Во моите фотографии, сакав да оддадам чест на таа перспектива и реалноста на нашиот секојдневен живот“.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност