X
 20.03.2020 Образование

Виолета Петковска, наставничка од Охрид не губи време и секојдневно со учениците работи на интернет

Во услови наметнати од ситуацијата со коронавирусот и кога, според препораките на Владата за заштита, училиштата не работат, можат да се најдат начини децата да не изгубат од наставниот процес, вели одделенската наставничка Виолета Петковска од охридското основно училиште „Кочо Рацин“. Според неа, во вакви ситуации најдоброто решение е т.н. е-настава, но за таа да се оствари, треба да има национална е-платформа, ИТ-тим кој ќе раководи со наставниците, е-програма, ресурси... Додека да се постави тој систем во Македонија, а водејќи се од девизата дека светот е отворена училница во која секој наставник треба да вложува ентузијазам, Петкоска со разни информатички апликации и платформи на интернет ја реализира наставата од дома со нејзините 16 второодделенци.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование