23.04.2018 Образование

Разговор со Борјана Јанакиева-Заева, психолог – Зошто децата не сакаат да одат на училиште и како да им се помогне?

Која и да е причината што детето дава отпор да оди во училиште, во суштина станува збор за силни и непријатни емоции кај него, страв, анксиозност, ниска сигурност и самодоверба, недоверба кон околината, вели психологот Јанакиева-Заева

Кога детето е под голем стрес и не сака да оди во школо, може да се жали на симптоми како болки во стомакот, страв, главоболки, несоница, чести вртоглавици... Има многу деца што не сакаат да одат на училиште и цела низа причини за отпорот. Деца.мк разговараше со Борјана Јанакиева-Заева, психолог, семеен и системски советник, за тоа како да се препознае проблемот, кога да се побара помош, како да му се помогне на детето...

Прочитајте ја целата информација на ОВОЈ ЛИНК

Тагови: