X
 27.04.2021 Технологија

Аргентина накратко остана без „Гугл“ откако еден жител го купил доменот на пребарувачот

Минатата недела еден Аргентинец случајно го купил доменот на локалната верзија на „Гугл“ за 540 аргентински пезоси, што е околу 300 денари.

Доменот бил достапен по истекувањето на рокот на важење, а ова предизвикало привремено затворање на пребарувачот во Аргентина. Николас Куроња го купил доменот на веб-страница за продажба на домени и известил за тоа на „Твитер“.Роковите за важење на домените се достапни онлајн на веб-страници како „Ник“, на која Николас го купил доменот. Веројатно, од „Гугл“ заборавиле да го обноват доменот и за тоа кратко време Николас ја искористил шансата.

Меѓутоа, „Гугл“ го вратил доменот многу брзо и повторно бил достапен за корисниците во државата. Останува нејасно дали откупиле од Николас и колку ги чинело враќањето на доменот.

Автор: Уткарша Лахарија
Извор: newsweek.com
Фото: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија