28.11.2019 Живот

Секој може да се промени и да создаде подобар дом за живеење, порачува психологот Ивона Пауновски

Односите во семејството се клучни за детето да стане зрела и емотивно стабилна личност која со проблемите во животот ќе се справува без насилно однесување. На детето му се потребни љубов и сигурност. Кога учи од модел во семејство во кое има семејно насилство (психичко или физичко), при градење односи со друга личност ќе има потенцијал да биде несигурно во себе, агресивно и анксиозно, бидејќи насилството било единствениот начин на кој тоа научило како се решаваат проблемите помеѓу возрасните. Овие деца имаат тенденција да избегнуваат емоционална поврзаност или, пак, имаат интензивна потреба за постојана зависност од другите, вели психологот Ивона Пауновски.

Прочитајте повеќе на Деца.мк.

Живот