08.05.2024 Наука

Токсичната позитивност претставува ризик за менталното здравје, тврдат научниците

Имате лош ден? Потиштени сте, депресивни или негативни?

Веројатно луѓето ве советуваат да се расположите, да се фокусирате на позитивното и да се концентрирате на поволната страна, но некои експерти ова го нарекуваат токсична позитивност.

Повеќето луѓе добро ги познаваат позитивните емоции и како да управуваат со нив, вели Дороти Салхов, предавач во Германското друштво за позитивна психологија (ДГПП).

Негативните емоции често се занемаруваат

Таа наведува десет позитивни емоции: задоволство, инспирација, радост, спокојство, самодоверба, гордост, интерес за светот, благодарност, љубов и приврзаност. Но, истакнува дека негативните емоции често се занемаруваат, иако е важно да се дозволи целиот опсег на чувства.

За да го објасни потиснувањето на негативните емоции, таа го прави тоа на сликовит начин: Ако ги потиснете вашите негативни чувства, тие одат во подрумот и таму работат на својата сила. Во одреден момент тие се враќаат посилни.

Друга аналогија што Салхов ја користи во врска со негативните чувства е споредбата со топка што се турка под вода - во еден момент таа излегува. Доколку се обидете да ги потиснете, се создава маѓепсан круг во кој тие стануваат сѐ помоќни.

Постојаното потиснување на негативните чувства значи постојан стрес

Сличен став има и професорката Астрид Шуец. Таа е раководител на одделот за психологија на личноста и дијагностика на Универзитетот во Бамберг.

- Ако му кажете на некој да не размислува за розовиот слон, нема да размислува за ништо друго освен за слонот - рече таа. Истото е и со негативните емоции.

Постојаното потиснување значи и постојан стрес.

Когнитивно, вие сте целосно наполнети со енергија. Во екстремни случаи, може да изгорите психички.

Негативноста е дел од сè

Непријатните чувства се многу важни и од друга причина: негативноста е едноставно дел од сè. Не би можеле да уживаме во позитивното доколку нема контраст со негативното, објаснува Шуец.

- Во текот на човечката еволуција емоциите како страв, лутина, тага и срам ги штитат луѓето. Срамот нѐ штити од социјален страв од опасност. Лутината е сигнал за неправда или прекршување на важни вредности и знак дека мора да застанеме - вели Салхов.

Нашиот мозок постојано бара нешто што е погрешно, па дури и опасно. Ова го обезбедува опстанокот на човекот.

Умереност во справувањето со емоциите

Денес, таа заштита повеќе не ни е потребна, но негативните емоции сè уште се корисни: тие даваат знаци дека нешто важно е под закана. На пример, му се лутиме на партнерот затоа што во наш интерес е нашата врска да функционира. Затоа, треба да внимаваме и на лошите чувства, но не премногу за да не нè обзема негативност.

Салхов објаснува дека негативните емоции ги перципираме многу посилно, поради што ни треба сооднос еден спрема три за емоционална рамнотежа - три позитивни емоции на една негативна.

Ситуацијата на социјалните мрежи како „Инстаграм“ е сосема спротивна: среќни луѓе, одлични искуства, совршени домови – корисниците ги покажуваат само своите најдобри страни, а тоа сепак е дел од нивниот живот.

- Социјалните мрежи дејствуваат како засилувач на токсичната позитивност - вели Шуец. Затоа е уште поважно да се обезбеди добар баланс на негативни и позитивни чувства надвор од интернетот и социјалните мрежи. Но, како може да се постигне ова?

- Живејте во моментот и забележувајте што се случува околу вас - објаснува Шуец.

Прифатете ги вашите чувства, дури и негативните, но не задржувајте се на лошите моменти. И секогаш постапувајте според позитивните, заклучува Шуец.

Извор: Zimo.dnevnik.hr
Фото: Freepik