X
 30.10.2018 Наука

Стресот може да предизвика губење на меморијата и намалување на волуменот на мозокот

Ако живеете многу стресен живот, може да се соочите со губење на меморијата и намалување на мозокот пред да наполните 50 години, покажува најновото истражување објавено во списанието „Неврологија“.

- Високите нивоа на кортизол, хормон на стресот, се чини дека ја предвидуваат функцијата на мозокот, големината на мозокот и перформансите на когнитивните тестови - вели авторот на истражувањето, д-р Суха Сешадри, професор по неврологија во Сан Антонио.

- Откривме губење на меморијата и намалување на мозокот кај релативно младите луѓе долго време пред да бидат забележани какви било симптоми - вели Сешадри и додава дека никогаш не е премногу рано за да се намали стресот.

Кортизолот е еден од клучните хормони за стрес. Кога сме под стрес, надбубрежните жлезди произведуваат повеќе кортизол. Потоа хормонот работи на исклучување различни телесни функции за да преживее.

Откако ќе помине кризата, нивото на кортизол треба да се намали, а телесните системи треба да се вратат во нормала. Но, ако копчето за аларм остане притиснато, телото може да продолжи да функционира неправилно, што доведува до анксиозност, депресија, срцево заболување, главоболки, зголемување на телесната тежина, проблеми со спиењето и, се разбира, проблеми со меморијата и концентрацијата.

Експертите велат дека мозокот е особено ранлив бидејќи сите хранливи состојки треба да функционираат оптимално.

- Мозокот е многу гладен орган. Потребно е огромно количество на хранливи материи и кислород за да се одржува здраво и да функционира правилно. Кога телото нема да ги добие тие ресурси за да се справи со стресот, тогаш нема да функционира правилно - вели Кит Фарго, кој раководи со научни програми и теренски активности за Здружението за Алцхајмерова болест.

Истражувачите избрале повеќе од 2.000 луѓе без знаци на деменција и им дале разни психолошки испити за да ги измерат нивните вештини за размислување. Сите тие биле дел од „Фрамингам харт“ - долгогодишно истражување спонзорирано од Националниот институт за срце, бели дробови и крв. Истражувањето го следело здравјето на жителите на Фрамингам, Масачусетс и нивното потомство од 1948 година.

По 8 години од почетното тестирање, групата била повторно оценета. Бил мерен кортизолот пред појадокот, биле направени МРИ-скенирања на мозокот и била повторена серија на когнитивни тестови и тестови за меморија.

Резултатите покажале дека луѓето со највисоко ниво на кортизол имале најголема загуба на меморијата. Ова не ги изненадило. Она што било доста изненадувачко биле ефектите на кортизолот врз структурата на мозокот.

Високото ниво на кортизол било поврзано со поголемо оштетување на деловите на мозокот што ги пренесуваат информациите на мозокот (corona radiata) и помеѓу двете хемисфери на мозокот (corpus callosum).

Покрај тоа, мозокот на луѓето со повисоки нивоа на кортизол имал помали церебралии, двете хемисфери на мозокот одговорни за мислата, емоциите, говорот и мускулните функции, покажало истражувањето.  

- Бев изненаден што се случила толку голема промена во структурата на мозокот со високото ниво на кортизол во споредба со умереното ниво на кортизол - изјави Фарго.

Интересно е тоа што ефектите на високиот кортизол врз церебралниот мозочен волумен влијаеле само врз жените, а не и врз мажите.

- Естрогенот може да го зголеми нивото на кортизол - вели д-р Ричард Исаксон, кој раководи со Клиниката за превенција на Алцхајмерова болест.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука