17.01.2023 Наука

Во античка Грција бил дозволен и охрабруван брак со прв братучед, покажуваат ДНК-анализи

Меѓународни истражувачи кои ги анализирале геномите на древните човечки останки откриле дека за разлика од другите европски општества од тој период, првите братучеди во минојски Крит и микенска Грција често стапувале во брак.

Експерти од Институтот за еволутивна антропологија „Макс Планк“ во Лајпциг, Германија, заедно со меѓународен тим на партнери, анализирале повеќе од 100 геноми на луѓе од бронзеното време од Егејот.

Тимот вели дека нивните наоди даваат возбудливи сознанија за општествениот поредок на егејската бронзена доба.

Со ДНК-анализа на луѓе од микенско село, на грчко копно, истражувачите успеале да го реконструираат стеблото на неговите жители од 16 век пр.н.е.

- Сакавме да откриеме како биле генетски поврзани луѓето и што можеме да научиме за релевантноста на генетската релативност за структурата на општеството - вели археологот, професор Филип Стокхамер, еден од водечките автори на истражувањето.

- Успеавме да го изградиме првото семејно педигре за Медитеранот. Можеме да видиме кој живеел заедно во оваа куќа, гледајќи кој бил закопан во дворот. На пример, видовме дека трите сина живееле како возрасни во оваа куќа. Еден од брачните партнери донел сестра и дете. Тоа значи дека во оваа куќа живеела сложена група на луѓе - додава тој.

Уште поизненадувачко било откритието дека околу половина од оние што живееле на островите стапиле во брак со своите братучеди, додека процентот на копното било околу една третина.

- Луѓето проучувале илјадници геноми на предците и едвај има докази за општествата во минатото каде што имало брак помеѓу братучеди. Од историска перспектива, ова е неверојатно - додава тој.

Стокхамер и неговите колеги веруваат дека овие бракови биле склучувани поради економијата, за да се спречи поделбата на семејната земја.

- Стапувањето во брак во рамките на семејството значело дека семејството останувало во истата област - објаснува професорот.

Во Грција немало многу простор за одгледување култури, па на она што се садело му биле потребни децении за да порасне.

- Може целосно да се види бракот братучед со братучед токму од геномските докази. Премногу луѓе го правеле тоа за да речеме дека е случајност. Би рекол дека била доста строга практика, нешто како непишано правило - објаснува професорот и додава:

- Со ова знаење во основа сме принудени да ги преиспитаме општествените организации во овој период и општествата кои стоеле зад овие неверојатни уметнички дела и архитектура. Тоа е општество каде што имаме пишани документи за администрациите на палатата, но сега имаме и информации за нормалните луѓе.

Извор: CNN
Фото: Nikola Nevenov/Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology, Leipzig
Подготвил: Тамара Гроздановски