X
 18.06.2016 Образование

Какви книги се читаат во Македонија?

Часовите по македонски јазик и литература можеби не се омилени помеѓу голем дел од учениците, меѓутоа дефинитивно може да се каже дека книгите кои се читаат на училиште предизвикуваат страст кај луѓето.

 

1

 

Анкетата која неодамна ја спроведивме ја одговорија 700 испитаници. Таа покажа дека иако Македонците сакаат да читаат најмногу трилер и мистерија, сепак „Малиот принц“ од Антоан де Сент Егзипери се покажа како најомилената книга меѓу македонската нација со 70% од гласовите. Интересно е тоа што во анкетата се јавува како омилена книга, но не и омилена лектира. Впрочем, во одговорите за омилена лектира, „Малиот принц“ е застапена помалку од 2%. Ова покажува дека луѓето ја сфаќаат пораката на книгата на многу подоцнежна возраст.


Веднаш после „Малиот принц“, се наоѓа „Шепнувачот“ од Донато Каризи со 20%, додека „Ангели и демони“ на Ден Браун се најде на трето место со 10%.

Кога станува збор за лектири кои ги читавме во основно одделение, се чини дека „Хајди“ на Јохана Шпири е апсолутен победник. Дефинитивно, приказната за малото девојче на сите им оставила навистина добар впечаток и за неа гласале 65% од испитаниците . Веднаш после неа е „Марта“ на Горјан Петревски со 25%, а на третото место се најде „Робинзон Крусо“ од Даниел Дефо со 10%.

Од делата во средно образование пак, најомилено е „Злосторство и казна“ на Фјодор Достоевски со 58% од гласовите. Второто место му припаѓа на „Пиреј“ од Петре М.Андреевски со 35%, а на трето место се најде „Клетници“ од Виктор Иго со 7% од гласовите.

Омилениот светски автор меѓу Македонците е Гијом Мисо со 55% од гласовите, иако никоја од неговите книги не се најде меѓу трите најомилени книги на Македонците. Веднаш после него е Достоевски со 35%, а третото место му припадна на Ден Браун. Од домашните автори, најмногу преовладуваше името на Петре М. Андреевски со 65% од гласовите. На второто место се најде Венко Андоновски со 23%, а на трето место Горјан Петрески со 12%.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Образование